Przyczyny, które prowadzą do biegunki, zarówno okazjonalnej, jak i nawracającej, mogą być wielorakie:
- NAWYKI ŻYWIENIOWE I NIEODPOWIEDNI STYL ZYCIA: to, co się je (potrawy zbyt ostre lub tłuste, smażone lub zbyt bogate w błonnik) oraz sposób jedzenia (zbyt dużo i zbyt szybko) może wpływać na dobrostan naszych jelit, a w konsekwencji, powodować biegunkę.
- PODRÓŻE: biegunka to dolegliwość, która najczęściej atakuje osoby podróżujące. Pojawianie się biegunki u osób podróżujących (przede wszystkich w krajach tropikalnych lub miejscach o niskich warunkach sanitarnych) może wynikać nie tylko z zanieczyszczonej wody lub jedzenia, lecz również z kontaktu z nowymi rodzajami bakterii lub pasożytów, bądź też spożycia egzotycznych i szczególnie pikantnych potraw, do których nie są one przyzwyczajone.
- OBJAWY GRYPOWE: tak zwana «grypa żołądkowa» lub zapalenia żołądka i jelit to bardzo częsty problem pochodzenia wirusowego lub bakteryjnego, który powoduje zapalenia oraz podrażnienia jelit i żołądka.
- IBS (ZESPÓŁ JELITA NADWRAŻLIWEGO), BIEGUNKA CZYNNOŚCIOWA, CHOROBY ZAPALNE JELIT: to stany, które wśród swoich symptomów mają również nawracającą biegunkę.
- ZATRUCIA lub ALERGIE POKARMOWE (na laktozę i gluten)
- STRES: presje codziennego życia, obowiązki zawodowe lub szkolne, ważne wydarzenia sportowe mogą mieć znaczący wpływ na nasz dobrostan i stać się przyczyną wywołującą biegunkę.
- PRZYJMOWANIE LEKÓW: wiele leków posiada działania niepożądane w postaci biegunki, a wśród najbardziej popularnych są antybiotyki, lecz także statyny, środki przeczyszczające (gdy są używane w dużych dawkach), leki zobojętniające kwasy zawierające magnez, niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ) oraz selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI).
- ZMIANY HORMONALNE (CYKL MIESIĄCZKOWY): podczas cyklu wyzwala się prostaglandyna, substancja, która może zwiększać motorykę jelit, powodując biegunkę i ból brzucha.